Dva bowiáky - část 2 

15.04.2024

Urgentní práce jsem dokončil a počasí se má zkazit, takže doufám, že tento týden pokročím na výrobě dvou bowiáků. Mezitím jsem si připravil dřevo na rukojeti, a když už jsem byl v tom, rozhodl jsem se trochu zaexperimentovat. Když se to nepovede, budu muset použít jiné kusy dřeva, což je vždy risk.

První část experimentu je, že jsem se rozhodl na kontrasty použít choroše přinesené z lesa před pár týdny. Ze suchých plodnic jsem vyřízl přibližně hranaté kusy pilkou, což byla s ohldedem na měkký materiál práce na pár minut.

Na rukojeti jsem se e rozhodl zkusit použít značně rozložené dřevo, které má sice krásnou kresbu vytvořenou dřevokaznou houbou, ale je natolik měkké, že je nutné jej stabilizovat ještě před zpracováním. A druhá část experimentu bylo dřevo zcela ponořit do mořidla na několik hodin ve vakuu, aby se mořidlo vsáklo co nejvíce do hloubky. Povrch byl až moc tmavý a několk dní se sušily na topením, ale doufám, že po vytvarování rukojetí budou některé části probarvené více a některé méně a vznikne ještě zajímavější kresba.

A poslední experiment (prozatím) bylo použití vysokoteplotní epoxidové pryskyřice pro stabilizaci. Nejprve jsem všechny části napustil pryskyřicí ve vakuu, což je u tohoto druhu snazší, než u té, kterou obvykle používám. Protože tato pryskyřice nezačne zrát dokud se nezahřeje na 80°C, takže je možné si dát načas a nechat ji důkladně vsáknout do dřeva i třeba pres noc.

Pryskyřicí nasáklé špalíky jsem zabalil do pečícího papíru a do folie a dal do kuchyňské trouby. Zde jsem narazil na poměrně zásadní problém – i když jsem dal tepelné čidlo přímo ke kouskům dřeva, nepodařilo se mi teplotu udržet v potřebném rozmezí a pryskyřice začala trošku bublat a trošku z kusů vytekla a vyvařila se. Příští dávku zkusím dělat ve velkém hrnci vodě.

I tak jsou kusy dřeva i choroše nyní stabilizované dostatečně na to, abych je mohl použít po zamýšlené účely. Eventuální chyby ve napuštění pryskyřicí můžu ještě opravit až budou rukojeti vytvarované. Dnes jsem zkusil zbrousit alespoň některé plochy a prozatím to vypadá, že jenom jen nad jednou částí plánu se vznáší velký otazník – nad barvením mořidlem. Je dost dobře možné, že se mořidlo vsáklo příliš mělce a v průběhu tvarování jej odstraním všechno. Uvidíme, patrně příští týden.