O mně a mých nožích

Trocha historie

Můj druhý nůž.
Můj druhý nůž.
Svůj první nůž, malou otevírací rybičku, jsem dostal od otce, když mi bylo deset let. Současně s tím jsem dostal lekci broušení, péče o nůž a bezpečné práce s ním.

Když mi bylo šestnáct-sedmnáct let, tak jsem první nůž vyrobil. A bohužel jsem jej vzápětí ztratil na procházce v lese. Za moc samozřejmě nestál, ale pro zasmání a trošku nostalgie by byl určitě ještě dobrý.

Můj druhý nůž už byl o něco lepší i když se samozřejmě rovněž nejedná o žádný zázrak. Ocel je měkká, a pouzdro je zděděné po bratrovi. Nicméně posloužil mi velmi dobře i tak a používal jsem ho roky.

Po procesu vzdělávání  pokračovalo  samozřejmě zařazení se do pracovního procesu. Výroba nožů se stala koníčkem, kterému jsem se mohl věnovat jenom občas.

Nicméně vyrábění nožů je návykové a jak už to s takovými věcmi bývá, jeden nikdy nemá dost. Vybudoval jsem si dílnu. Vyrobil jsem si pásovou brusku a několik dalšísh strojů a nástrojů specificky pro výrobu nožů a začal jsem se jejich výrobě věnovat více a více.

A tak když situace v mém zaměstnání začala být neúnosná, rozhodl jsem se s tím praštit a začít vyrábět nože naplno.

Má pásová bruska.
Má pásová bruska.

Moje filozofie

Vyrábím nože vlastního designu a vlastníma rukama. Nekupuji stavebnice a polotovary. Neobjednávám si CNC prefabrikáty u kontraktorů. Nekupuji levné hotové výrobky z ciziny a nevydávám je za vlastní.

Můj postoj je, že nůž je především nástroj. Pokud nemůže plnit svou funkci, jeho vzhled je irelevantní. A pokud funkci plní, pěkný vzhled je bonus. Proto všechny moje nože začínají jednoduchým, funkčním designem, který je následně upravován a zdoben. Nicméně funkce je vždy nadřazená vzhledu, bez ohledu na to, jak vyšperkovaný je finální výrobek.

Netvrdím, že jsou moje nože perfektní. A jestli se někomu líbí, je subjektivní záležitost. Ale ručím za to, že budou dobře sloužit a při dobré péči vydrží celý život.

A protože jsou moje výrobky skutečně ručně dělané, každý výrobek je unikát, který se již nikdy nemůže opakovat. Kdo má ručně dělaný nůž, má něco, co nikdo jiný už nikdy mít nemůže.

Čepele v různé fázi výroby - profilování, výbrus, kalení, temperování..
Čepele v různé fázi výroby - profilování, výbrus, kalení, temperování..
Razidlo recyklované z různých zbytků.
Razidlo recyklované z různých zbytků.

Dělám nože do kuchyně i do přírody a považuji za důležité přírodu chránit. Proto nepoužívám materiály z ohrožených druhů zvířat a rostlin a dávám přednost domácím materiálům před importovanými. Jabloňové dřevo je stejně krásné jako mahagon, hovězí kost není o nic méně hezká než slonovina.

Používám tradiční i moderní materiály a snažím se používat i materiály recyklované a upcyklované - když už ne pro mé výrobky, tak alespoň pro výrobů strojů a nástrojů v mé dílně.

Pokud se chcete podívat nejen na nože ale i obrázky z průběhu výroby, navštivte můj Instagram. Přiležitostně posílám i krátká videa na  YouTube a Twitter. Na blogu píši o výrobě a designu mých nožů.