Dva bowiáky - část 3

22.04.2024

Už to vypadalo, že tento týden udělám alespoň většinu práce na rukojeti menšího nože, ale pak jsem část práce pokazil a musel jsem opravit pár chyb, než se dostanu do stavu, kdy je možné něco ukázat. Co ale ukázat můžu je výroba okrasných šroubů/matek pro konec stopky čepele. V tomto konkrétním případě jsem se rozhodl použít okrasný šroub ve tvaru heraldické růže.

Výchozím materiálem je nerezový vratový šroub se závitem M6. To ale není až tak důležité, protože u těchto nožů šroub nejprve provrtám, protože potřebuji vnitřní závit. Vyvrtaný otvor sice nebude úplně přesně koncentrický, ale to není nijak zásadní problém.

Po odvrtání otvoru mohu ve šroubu vyříznout M4 vnitřní závit. Pro mazání při řezání závitů se mi velmi osvědčil tuk z hovězího morku, je pevný při pokojové teplotě takže dobře drží na závitníku, ale současně velmi snadno taje, takže při řezání závitu dobře odvádí teplo a vyplachuje špony.

Zdobení hlavy šroubu začalo zbroušením hran do pětiúhelníku a následně vybroušením rohů pětiůhelníku do lístečků mezi okvětními lístky. S pomocí razidel a rydel vybroušených ze zlomených vrtáků/závitníků jsem vytvaroval střed květu a dremelem jsem vykreslil jeho obvod.

Následně jsem jehlovým kulatým jehlovým pilníkem dotvaroval okvětní lístky a celý šroub jsem zahřál nad plynovým hořákem na teplotu dost vysokou na to, aby se ocel zabarvila do modrofialova.

Závěrem jsem šroub upnul do vrtačky a hlavu vyleštil do zrcadlového lesku. Zářezy si zachovaly tmavou barvu pro lepší kontrast.

A to je jeden okrasný šroubek hotový, pro druhý nůž možná použiji trošku jiný design, možností je mnoho.