Lovecký nůž - malý bowie

16.10.2023

Dnes bych chtěl krátce zmínit vznik a evoluci mého designu loveckého nože "malý bowie". Je to první design, který jsem vyrobil a používal a považuji jej za velmi praktický víceméně univerzální nůž do přírody.

Začalo to před více než čtvrt stoletím mým prvním vyrobeným nožem, který jsem ovšem bohužel okamžitě ztratil na procházce v lese. Druhý nůž už jsem udělal trochu lepší, i když ocel je měkká a provedení samozřejmě není zrovna skvělé. Ovšem i tak mi sloužil dlouho a zvládl poměrně drsnější zacházení, charakteru spíše bushcraft než loveckého. Mám ho dodnes, a i když ho považuji za důchodce, je stále plně funkční.

O pár let později jsem konečně dostal do rukou nějakou nerez ocel, i když ne ideální pro výrobu nože. Opět jsem design trošku vylepšil a provedení opět ukazuje určitý pokrok, i když to stále není žádný majsterštyk. Rovněž mi sloužil dobře po desetiletí.

A protože mi tento nůž sloužil dobře, zařadil jsem design do svého stálého repertoáru, nyní již se skutečně kvalitními čepelemi z oceli N690.  Tři tyto nože jsou již ve světě a slouží novým majitelům a další tři jsou momentálně dostupné ve web shopu.

Nejsem lovec, ovšem mám určitou zkušenost se zabíjením, kucháním a porcováním domácí zvěře (ovwem dnes všechno moje maso pochází ze supermarketu). A tak závěrem pár slov k designu a důvodům pro jeho prvky.

Délka čepele kolem 11 cm je dobrým kompromisem mezi dostatečně dlouhou řeznou hranou a silnou pákou při řezání obtížnějšího materiálu a dobrou kontrolou hrotu. Záštita je dostatečně velká aby chránila ruku před sklouznutím ruky na čepel když je na hrot zapotřebí vyvinout větší sílu nebo se někde zasekne. Falešné ostří je nabroušené pro lepší penetraci a na druhou stranu křivka čepele u hrotu je poměrně hodně oblá pro snížení rizika nechtěného probodnutí kůže při stahování. Těžiště celého nože je u ukazováčku, což pomáhá snížit subjektivní vnímání jeho váhy a opět umožňuje výbornou kontrolu hrotu při práci.

Nicméně je více správných způsobů, jak udělat tutéž práci a udělat ji dobře, takže toto není žádný "ultimátní" design. Je to pouze jeden z mnoha možných designů a mně osobně vyhovuje. Ve web shopu jsou i jiné nože do přírody a každý design má svá pro a proti.