Výroba pouzder - Část 1

29.01.2024

 Bohužel jsem s prací nepokročil tak, jak bych si přál, protože se mi jiné povinnosti neustále pletou pod nohy, ale práce na všech třech pouzdrech začaly a trošku pokročily.

Prví krok ve výrobě pouzdra je samozřejmě nařezání všech kusů kůže. V případě těchto nožů se jedná o sedm kusů:

Základna, vnitřní a vnější pás objímky, klín, pruhy pro hřbet a břicho a vnější strana.

Následuje konstrukce objímky. Ta začne je přinýtováním druků - vnější druk skrze oba pásky, vnitřní pouze skrze vnější pásek (viz. první obrázek dole uprostřed). Přibližně uprostřed vnejěího pásku objímky je vidět dírka – do té vložím polovinu nýtu a následně objímku sešijí.

Šlo by samozřejmě udělat objímku z jednoho pásku kůže, bylo by to rychlejší a snazší. Ale takto žádné kovové součástky (nýty a druky) nebudou v přímém kontaktu s rukojetí nože, čili nemohou materiál rukojeti otlačit či poškrábat. Plus to vypadá lépe.

Jakmile jsou objímky sešité, je nutné je ještě namočit do vody, sepnout kolem rukojetí nožů s troškou vypodložení a nechat tak uschnout. To zaručí dostatečně přesné napasování, ani moc volné, ani moc těsné.

Zatímco objímky schly, připravil jsem základny - budoucí oka na zavěšení pouzdra na opasek bylo rovněž nutné za mokra vytvarovat a nechat uschnout. Jakmile bylo vše suché, bylo možné objímky přinýtovat k základnám a oka zalepit a sešít.

Tyto práce ovšem nepostupují na všech třech pouzdrech stejným tempem, protože u dvou pouzder chci použít více barev a pro nejlepší výsledek je dobré (či dokonce nutné) někdy součásti obarvit ještě před slepením a sešitím, takže strávím docela dost času čekáním, až uschne barva.

Zatímco objímky jsou dělané z tenké kůže a dírky pro šití bylo možné prorazit razidlem eventuálně šídlem, základna je ze silné kůže a nejsnazší způsob děrování je tak použít vrtačku a 2 mm vrták.

Na obrázku je vidět skica směru šití pro uzavření opaskového oka. K vlastní technice šití se vyjádřím příště.