Scrimshaw

15.01.2024

 Scrimshaw je jméno pro techniku zdobení kostěných předmětů rytinou. V Galerii výrobků je k vidění holínkový nůž zdobený rytinou hlavy jezevce. A i tyto nové nože jsou zdobeny zvířecími motivy, i když v jednom případě motivem zvířete bohužel vyhynulého.

 Práci na rytině jsem začal hrubou skicou propiskou podle fotografie, s pózou poupravenou tak, aby pasovala na střenku. Na druhé skice propiskou jsem přidal trošku detailů Třetí, skicu jsem doladil v PC, kde jsem následně přidal i další ozdobné prvky – rámečky atp.

 Hlava divočáka byl složitější design a tak jsem se rozhodl ji nejprve vyzkoušet na odřezku kosti, abych si otestoval co a jak udělat pro nejlepší výsledek.

 Pro vlastní realizaci na střenkách jsem nejprve nože přišrouboval k prkénku, abych měl stabilní a současně nastavitelnou základnu základnu. Design rytiny jsem vytiskl na nálepku, přilepil na střenku a vyřízl a vyškrábal nejprve obrysové čáry. Jakmile byly obrysové čáry hotové, odstranil jsem všechny zbytky nálepek, vyplnil obrysy pigmentem a pokračoval šrafováním či dalším kusem designu atd.

Jako pigment je možné použít tempery, vodovky, či olejové barvy, ale já momentálně nevlastním ani jedno. Nicméně protože potřebuji jen dvě barvy – černou a hnědou – postačilo mi vyškrábnout hrstku sazí z komína a oškrábat a rozdrtit rez z pár starých hřebíků. Jako pojivo pro aplikaci pigmentu jsem použil silně naředěné vodou ředitelné lepidlo na dřevo.

Když aplikovaný pigment vyschl, bylo nutné přebytky sbrousit až na kost. A jakmile byl design hotový, zafixoval jsem pigment pomocí epoxidové pryskyřice. Je možné použít i lak, šelak, nebo vysýchavý olej.

Tohle všechno se snáz řekne než udělá. Každá střenka byla jeden-dva dny práce, nepočítaje skici a testování. Kost je velmi tvrdá a je obtížné ji gravírovat, ale není homogenní. Je velmi snadné škrábanou čáru přetáhnout, protože materiál najednou povolí a jehla popojede moc daleko. Do určité míry je možné chyby opravit, ale ne moc. Takže je třeba postupovat opatrně a chyb se vyvarovat.

Poštěstilo se mi a nějaké zásadní chyby jsem neudělal, rytiny na obou nožích vypadají adekvátně, mohu pokročit k výrobě pouzder. Na to jsem ovšem, navzdory mrazu, musel na pár dní do dílny, neb jsem postrádal potřebné nástroje a musel jsem si je vyrobit.