Stavba nové výhně - Část 1

13.11.2023

Když potřebuji vyrobit větší čepel, například mačetu, musím ji zakalit v ohni z dřevěného uhlí. To má své výhody i nevýhody. Hlavní nevýhoda je, že z takového ohně mohou vyletět žhavé uhlíky, což není zrovna ideální z hlediska bezpečnosti. S tím souvisí druhá nevýhoda – musím to pokaždé nastavit improvizovaně, což stojí hodně času. A třetí nevýhoda je, že jak uhlí hoří a jeho kousky se zmenšují, je více a více obtížné čepel dostatečně a rovnoměrně prohřát. Proto jsem se rozhodl si zkusit vyrobit větší plynovou výheň, doufejme takovou, která mi umožní zakalit čepele z pružinové oceli až do délky kolem 70-80 cm.

Základem se mi stalo staré stavební kolečko, u kterého se v důsledku stáří a přetížení kamenivem ulomila jedna rukojeť. Druhou rukojeť jsem uřízl a vanu kolečka jsem odšrouboval. Obě části jsem následně využil pro výrobu nové výhně.

Základnu kolečka jsem se rozhodl použít pro výrobu mobilní základny pro výheň. A protože původní vana na to byla malá a nevhodného tvaru pro můj záměr, koupil jsem klempířský pozinkovaný plech a vyrobil z něj novou vanu.

Po narýsování obrysu a ohybových čar na plech jsem obrys vystříhl a všechny ohyby zformoval pomocí dvou kladiv – užší stranu jednoho kladiva jsem položil na čáru ohybu a druhým kladivem jsem na něj poklepával podél celé čáry.

Nejprve jsem takto všechny čáry přihnul a pak jsem tutéž metodu aplikoval znovu a znovu až byly všechny ohyby ve své koncové pozici.

Jakmile bylo vše naohýbáno, snýtoval jsem tuto novou vanu – nemusí být vodotěsná, takže není potřeba žádné složité zahýbání švů nebo letování – a přišrouboval ji na základnu kolečka.

Závěrem jsem zadní stranu vany podepřel dvěma zkříženými plochými profily a okraje jsem vyztužil L profily které na jedné straně trochu přesahují a mohou posloužit jako rukojeti pro manipulaci. Efektivně jsem tak vyrobil nové kolečko, ovšem vana má horní rozměry obdélníkové ca 38x 100 cm a její horní rovina je vodorovně, když stojí.

O tom proč jsem vlastně vyrobil nové, a ne moc dobré kolečko (z hlediska zednického), příště.