Stavba nové výhně - Část 2

20.11.2023

Druhá část výroby nové výhně bylo dokončení mobilní základny. Bylo to jednoduché – ve třech krocích jsem naplnil vyrobené kolečko.

Nejprve jsem dal na dno vany kolečka pár špatných šamotových cihel. Jejich hlavní funkce je kolečko zatížit a snížit těžiště, aby budoucí výheň byla stabilní.

Zbytek vany jsem následně vysypal perlitem. Ten neváží skoro nic, ale je excelentní nehořlavá tepelná izolace.  

A nakonec jsem na perlit vyskládal tenké (ca. 2 cm) šamotové desky. Uvažoval jsem o tom, že udělám jednou velkou šamotovou desku, ale tohle podle mě bude lepší, protože mezi oddělenými šamotovými cihlami bude menší přenos tepla než by byl v rámci jedné velké desky. Výheň by tudíž měla ztrácet méně tepla. A současně když některá deska rozpraská za hranice použitelnosti, mohu ji kdykoliv snadno vyměnit.

Takto naplněné kolečko je nyní dostatečně těžké na to, abych ho nepřevrátil když do něj nechtíc drcnu, ale ne tak těžké, aby se s ním nedalo jezdit. A horní vrstva šamotových desek tvoří rovnou žáruvzdornou pracovní desku ca 38x100 cm, na níž mohu svářet, umístit svou současnou malou plynovou výheň a nebo v případě potřeby znovu připravit ohniště na dřevěné uhlí. A rovněž na ní mohu vyrobit další součástku – větší plynovou výheň než je má současná. A o tom příští týden.