Velký bushcraft nůž - Část 2 - Druhá verze

30.10.2023

Normálně všechny nože důkladně nafotím, ale u této zakázky na bushcraft nůž jsem poněkud zaspal a fotografie nemám skoro žádné. Což je trochu škoda, protože se jedná o víceméně unikátní nůž a druhý krok ve vývoje mého bushcraft designu.

Základní geometrie čepele zůstala stejná jako u mého pracovního nože, ale materiál tentokráte byla ocel N690, 5 mm silná. N690 je méně pevná než pružinová ocel 54SiCR6 z niž jsem vyrobil prototyp, ale při 5 mm síle by měla čepel být stále dost pevná na jakýkoliv normální úkol pro použití nože. A druhý zásadní rozdíl od prototypu je, že jde o montáž se střenkami, ne na stopku.

V profilu rukojeti jsou vyvrtané díry, a kromě plochého výbrusu až ke hřbetu čepele jsem ještě vybrousil po obou stranách žlábky. To vše dohromady značně zredukovalo výslednou hmotnost, aniž by byla zásadně zredukována pevnost.

Střenky jsem udělal z hodně zpráchnivělého dřeva vrby stabilizovaného epoxidovou pryskyřicí obarvenou na zeleno, což jim dodalo zajímavý "cammo" vzhled. A pro trochu extra praktičnosti pro táboření jsem k noži přidal i ferroceriovou tyčku a škrtadlo. Škrtadlo teoreticky není nutné, jde použít hřbet čepele, ale podle mého názoru je škrtadlo lepší, protože hřbet čepele nemusí nevyhnutelně mít dostatečně ostrou hranu – zejména když jde o tromlovanou čepel, což je tento případ.

Zdobené kožené pouzdro je vybavené kapsičkou na ohňostrojné příslušenství.

Nůž je vyvážený na ukazováčku, takže není subjektivně extra těžký, ale díky své délce je dostatečně pádný pro sekání a řezání tužších materiálů. Už je to pár let od výroby, ale pokud vím, nůž slouží dobře jak v roli řezače, tak v roli ohňostrůjce.

Nicméně vývoj designu nože a pouzdra touto verzí neskončil. O další verzi příští týden.