Velký bushcraft nůž - Část 3 - Třetí verze

06.11.2023

Třetí a prozatím finální verze mého bushcraft nože je v principu stejná jako prototyp. Jeden nůž tohoto typu jsem vyráběl na zakázku vloni, jeden je ve web shopu, a jeden je momentálně ve výrobě pro web shop.

Zakázkový nůž z loňska má rukojeť z nádoru akátu, záštita a hruška rukojeti jsou z bronzu a hovězí kosti.

Hlavní rozdíl oproti prototypu je, že trn prochází celou rukojetí a na konci rukojeti je kovová hruška. Rukojeť je tenčí u záštity a těžiště je přibližně v ohybu pro ukazováček. To umožňuje dobrou kontrolu čepele při řezání. Současně je rukojeť delší a trošku silnější ke konci, což umožňuje nůž držet tak, aby byl pádnější pro sekání např. třísek na podpal. Čepel je z pružinové oceli 54SiCR6, takže není nejtvrdší, ale je zato extrémně houževnatá a pevná a snadno se brousí a udržuje ostrá. Pružinová ocel není bohužel nerez, ale černění dubovou kůrou by ji v kombinaci s ošetřováním olejem mělo chránit před korozí dostatečně – můj pracovní nůž za dva roky ještě nezrezivěl ale udělal už hodně práce a to se o něj nestarám zrovna dobře.

Pouzdro rovněž prošlo vývojem a má tentokráte rozpínací objímku, která nůž drží bezpečně v pouzdře. Kapsička zůstala stejná, a rovněž obsahuje škrtadlo a ferroceriovou tyčku a dost volného místa pro trošku materiálu pro podpal (např ubrousek napuštěný olejem či voskem).

Design se mně osobně osvědčil, takže určitě vyrobím více nožů tohoto typu do budoucna, jak z oceli 54SiCR6, tak z nerezové oceli N690. Nůž aktuálně dostupný ve web shopu je z N690.

Příští týden pravděpodobně začnu psát o výrobě nové výhně. Potřebuji větší výheň pro bezpečné a snadné temperování delších čepelí a napíši asi pár článků o tom, kterak a jak jsem to udělal.