Výroba zakázkových nožů - Část 12 - Leštění dřeva

28.08.2023

Tento týden jsem na tomto projektu nemohl moc udělat, takže to dnes bude velmi zkrátka.

Před stabilizací jsem všechny kusy vybrousil do p320, Po stabilizaci jsem pro některé plochy (pro - ty, kde jsem vyplňoval dírya prasklinky) musel jít zase trochu zpět až na p120 a pak je postupně znovu vybrousit, zase až až do p 320.

Broušení dřeva napuštěného epoxidovou pryskyřicí je nepříjemné, a zejména je-li potřeba ubrat více materiálu, je nutné brousit namokro. Což by u některých kusů mohl být problém, neb jak jsem zmínil, u některých je pryskyřice jen kousek pod povrchem a dřevo není de-facto plně stabilizované a bylo by možné pryskyřici místy probrousit a dřevo by mohlo nabobtnat. Takže pokud možno brousím na sucho. A protože od hrubosti p240 už nemůžu na dřevo používat brusku, musím brousit ručně.

Po sbroušení na p320 natřu dřevo opět epoxidovou pryskyřicí, Naštěstí vlastním přesné váhy, které mi umožňují rozmíchat jenom malinké množství které natřu na povrch hadříkem – v podstatě stejný postup jako při aplikaci vysýchavého oleje.

Po každé aplikaci pryskyřice nože i stojany musely dva dny zrát. Když jsem usoudil, že už jsou všechny povrchy akceptovatelně rovné, prasklinky a díry vyplněné atd. zbrousil jsem všechny povrchy ještě naposledy, a tentokráte jsem je vybrousil až do p800. To postačuje na to, abych mohl provést závěrečné leštění dřeva a rohoviny.

První fáze je leštění plátěným kotoučem za použití leštící pasty na dřevo. Pastu si vyrábím sám ze včelího vosku, olivového oleje, loje a amorfního oxidu křemičitého. Leštění dodá povrchu dřeva krásně matný povrch, takže dřevo se příliš neleskne, ale struktura vláken stále vyniká.

A závěrečným krokem leštění je kartáčování měkkým kartáčem a otření všech povrchů hadříkem.

Mimochodem leštění plátěným kotoučem a kartáčování jsou jedny z nejnebezpečnějších úkonů. Kotouč i kartáč mohou opracovávaný kus zachytit a vymrštit ne zrovna malou silou. Proto se na fotkách dřevo roztočeného kotouče nedotýká. Při vlastní práci držím výrobek velmi pečlivě oběma rukama a pracuji pouze na levé straně kotouč, aby při případné nehodě letěl ode mě.

A příští týden, doufejme, už bude o závěrečném výrobním úkonu – nožičkách.