Výroba zakázkových nožů - Část 13 - Nožičky

04.09.2023

Tenhle týden jsem už v podstatě zakončil vlastní výrobní proces pro většinu sad, kromě jedné. Jalovcová sada mi buď spadla nebo něco spadlo na ní, a jeden nůž a stojan měly najednou ošklivé hluboké škrábance, které jsem musel vybrousit a teď bude zase pár dní trvat, než epoxid vyzraje.

Nicméně se zbývajícími jsem pokračoval podle plánu a ke stojanům jsem přidělal nožičky. A začal jsem tím, že jsem vyrobil model z obyčejného plotového drátu a odřezku dřeva.

Díry vyvrtané po stranách hranolu nejsou přímo proti sobě. To umožňuje nožičku udělat tak, aby byla pod napětím a tudíž držela stabilně v extrémních polohách. Teoreticky. Jakmile jsem si na modelu vytvaroval drát do rozměrů, jež fungovaly správně, vyrobil jsem si šablonu pro ohýbání nerez 3 mm drátu z něhož jsem dělal nožičky pro finální produkty. Konstrukce šablony byly v principu jednoduchá – díry vyvrtané v kusu lamina. Do děr jsem mohl zasouvat šrouby a okolo nich tak postupně ohýbat 3 mm kulatinu až jsem získal koncový tvar.. Teoreticky.

Šablona fungovala přímo magicky. Preferoval bych, kdyby fungovala reálně. Možná kdybych ji používal vícekrát, měl bych lepší výsledky, ale takhle to byla obrovská osina v zadku. Jenom jednou se mi podařilo, že výsledný produkt byl naohýbán správně a mohl být použit prakticky ihned. Ve všech ostatních případech jsem strávil větší než malé množství času laděním – ohýbáním, rovnáním a nadáváním.

Nakonec se mi podařilo všechny sady onožičkovat, a nožičky jde složit. Ovšem nedoporučoval bych s nimi cvičit jako na spartakiádě.

Tím je proces výroby ukončen. Příští týden bude o broušení.